Δέκα χρόνια σαλιγκαροτροφία στην ΑΓΣ
09. 11. 2020

Μία δεκαετία αδιάλειπτης λειτουργίας και παροχής γνώσης συμπληρώνει το εκπαιδευτικό – επιδεικτικό εκτροφείο σαλιγκαριού στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή.

Η δράση ξεκίνησε με τη χορηγία γενετικού υλικού και εγκατάστασης από εταιρεία στα Ριζώματα Ημαθίας. Σκοπός ήταν να δοθεί στους μαθητές μία ακόμη δεξιότητα την οποία θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν στο επαγγελματικό τους μέλλον. Το πρώτο εκπαιδευτικό - επιδεικτικό εκτροφείο ανοικτού τύπου κατασκευάστηκε το 2011 και αναπτύσσονταν σε έκταση 70 τ.μ. Το 2012, η εταιρεία «ΑΦΟΙ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗ» δώρισε ένα κλειστού τύπου δικτυοκήπιο επιφάνειας 24 τ.μ ενώ το 2017, κατασκευάστηκε το εκτροφείο κλειστού τύπου επιφάνειας 100 τ.μ.. Τις χρονιές 2017-2018-2019 λειτούργησε και η κλειστή, πλήρως ελεγχόμενη εκτροφή.

«Κάθε χρόνο μαθητές του ΕΠΑΛ-ΓΕΛ δηλώνουν εθελοντικά συμμετοχή στην ομάδα. Παρακολουθούν μαθήματα διάρκειας 40 ωρών, σχετικά με τη βιολογία, φυσιολογία, τρόπους εκτροφής και μεταποίησης του σαλιγκαριού. Όσοι επιθυμούν, κατόπιν εξετάσεων στον οργανισμό γνώσεων ACTA, λαμβάνουν την πιστοποίηση τεχνίτη σαλιγκαροτροφίας. Έως και πέρυσι είχαμε 43 μαθητές που πέτυχαν στις εξετάσεις», ανέφερε ο τεχνολόγος Γεωπόνος ΓΜΑ, καθηγητής Δευτεροβάθμιου και διαχειριστής εκπαιδευτικών εκτροφείων σαλιγκαριών, Πέτρος Ευαγγέλου.

Κατά τη διάρκεια της δεκαετούς λειτουργίας του εκτροφείου, οι μαθητές –με τη καθοδήγηση των καθηγητών τους- έχουν παράγει: σαλιγκάρι με κέλυφος προβρασμένο κατεψυγμένο, σαλιγκάρι φιλέτο σε βάζο μαγειρεμένο, χαβιάρι σαλιγκαριού, συλλογή βλένας, κρεμοτζέλ με βλένα σαλιγκαριού, κρεμοτζέλ με  έκκριμα χαβιάρι και γόνο. «Όλες οι εργασίες και οι μεταποιήσεις γίνονται από μέλη της ομάδας. Στην αποφοίτηση του 2017, η ομάδα του εκτροφείου τιμήθηκε με βραβείο για την εκπαιδευτική της δράση», κατέληξε.

Δέκα χρόνια σαλιγκαροτροφία στην ΑΓΣ