Εκπαιδευτές με… ουρά για τους μαθητές του Επαγγελματικού Λυκείου
07. 10. 2022

Το διήμερο 5 και 6 Οκτωβρίου, οι μαθητές του Επαγγελματικού Λυκείου της ΑΓΣ είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την έμπρακτη βοήθεια που μπορούν να προσφέρουν οι εκπαιδευμένοι σκύλοι σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας.

Συγκεκριμένα, την Τετάρτη 5 Οκτωβρίου οι μαθητές της Α’ τάξης γνώρισαν στο Learning Commons της βιβλιοθήκης τον…Coco και τον…Ariel. Ο εκπαιδευτής τους, Τάκης Πετρόπουλος, εξήγησε πως οι δύο σκύλοι – βοηθοί, στέκονται στο πλευρό ανθρώπων που πάσχουν από αυτισμό. Οι δύο συμπαθέστατοι σκύλοι ανήκουν στον εθελοντικό σύλλογο Friends for life.

Την επόμενη μέρα, στον ίδιο χώρο, οι μαθητές της Β’ τάξης γνώρισαν τον σκύλο-οδηγό… Μάγιο. Η ιδιοκτήτριά του, Παρασκευή Κουτσαϊδη, μέλος του συλλόγου Lara Guide dogs, εξήγησε πως ο Μάγιο αποτελεί τον οδηγό της, καθώς η ίδια αντιμετωπίζει προβλήματα όρασης.

Και δύο – βιωματικές για τους μαθητές - δράσεις αποτέλεσαν πρωτοβουλία του προγράμματος Αρκαδία.