Καλεσμένοι της ΕΛΣΤΑΤ μαθητές της ΑΓΣ
12. 09. 2022

Το περίπτερο της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛΣΤΑΤ) στην 86η ΔΕΘ, επισκέφτηκαν – μετά από σχετική πρόσκληση –  19 μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη και τέσσερις του Γενικού Λυκείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης και της ξενάγησης στο περίπτερο, γνώρισαν από κοντά το έργο της ΕΛΣΤΑΤ, ενημερώθηκαν για τις δράσεις που εντάσσονται στη στρατηγική της για την «Ανάπτυξη της Στατιστικής Παιδείας», συμμετείχαν σε ομαδικό παιχνίδι με θέμα τις «Απογραφές Πληθυσμού – Κατοικιών» και ενημερώθηκαν για την ιστοσελίδα της και τα αποτελέσματα της απογραφής του 2021. Κάθε μαθητής έλαβε βεβαίωση παρακολούθησης και από μία τσάντα με αναμνηστικά δώρα.