Βράβευση των καλύτερων αθλητών της Σχολής
09. 04. 2019

Παρουσία του παγκόσμιου πρωταθλητή ιστιοπλοΐας στην κατηγορία Tornado, Πέτρου Κωνσταντινίδη, τιμήθηκαν φέτος οι καλύτεροι αθλητές της Σχολής. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο εστιατόριο της Σπουδαστικής Εστίας «Αλίκη Περρωτή», κατά τη διάρκεια της οποίας βραβεύτηκαν έξι αθλητές και αθλήτριες. Συγκεκριμένα:

1. Η Νικολέτα Πελαγίδου της γυναικείας ομάδας μπάσκετ
  2. Ο Χρήστος Κοτζακιουλάφης της αντρικής ομάδας μπάσκετ
  3. Η Έφη Σπανούδη της γυναικείας ομάδας Βόλεϊ
  4. Η Δήμητρα Πρασσά της γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου
  5. Ο Βασίλης Γκίρλος της αντρικής ομάδας ποδοσφαίρου
  6. Και η Ιωάννα Νάνου, ως η αθλήτρια που εκπροσώπησε καλύτερα το «αθλητικό πνεύμα» της Σχολής

Επίσης, βραβεύτηκαν για τη συμβολή τους στην προώθηση του αθλητισμού της Σχολής οι: Charlotte Bailey και Molly McConnell.

Τα βραβεία απένειμαν ο Δρ. Πάνος Κανέλλης και οι: Δημήτρης Σλαβούδης, Πάρης Πετράς, Leighanne Penna, Απόστολος Βουρκούδης, Νίκος Μαλακόζης και Λίλα Ζήζουλα, ενώ την επιμέλεια και τον συντονισμό της εκδήλωσης είχαν ο Θάνος Κασαπίδης και η Leighanne Penna.

Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο 20χρονος Πέτρος Κωνσταντινίδης, ο οποίος παρουσίασε τα αθλητικά επιτεύγματά του, καλώντας τους μαθητές να «κυνηγήσουν τα όνειρά τους». Επίσης, μίλησε για τις θυσίες και τη σκληρή δουλειά που απαιτούνται στον πρωταθλητισμό αλλά και για την συνεργασία με τον συναθλητή του στο σκάφος, ο οποίος είναι μεγαλύτερος ηλικιακά. Ο Πέτρος Κωνσταντινίδης από το 2017 αγωνίζεται στην κατηγορία TORNADO στην οποία κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία ανδρών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (Θεσσαλονίκη) και επίσης την 1η θέση στην κατηγορία ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα TORNADO στη Θεσσαλονίκη. Είναι πλέον αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης (Ν.Ο.Θ.). Τέλος το 2018 κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα TORNADO στη Γαλλία.

Βράβευση των καλύτερων αθλητών της Σχολής