Επίσκεψη αποφοίτων του αδελφοποιημένου αυστριακού Λυκείου Pyhra
18. 10. 2021

Τη χαρά και την τιμή να υποδεχθεί 21 απόφοιτους του αυστριακού Λυκείου Pyhra είχε η Αμερικανική Γεωργική Σχολή. Τα δύο ιδρύματα έχουν αδελφοποιηθεί και συνεργάζονται για περισσότερα από 20 χρόνια.

Κάθε χρόνο, οι απόφοιτοι του αυστριακού σχολείου πραγματοποιούν μία εκδρομή στο εξωτερικό. Φέτος, επέλεξαν να επιστεφτούν τις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.  Όπως είπαν, τη διάλεξαν ως ένα πρότυπο σχολείο βιωματικής εκπαίδευσης στον αγροδιατροφικό τομέα. Τους υποδέχθηκε ο πρόεδρος της Σχολής, Dr. Jeff Lansdale, ο οποίος  τους καλωσόρισε, τους μίλησε για τις σημερινές προκλήσεις και εξέφρασε την πρόθεσή του για στενότερη συνεργασία των δύο Ιδρυμάτων. Η προϊσταμένη της Βιβλιοθήκης, Δαμιάνα Κουτσομίχα, τους παρουσίασε την υπεραιωνόβια ιστορία της Σχολής. Μετά και την επίσκεψη στην πρακτκή άσκηση, οι απόφοιτοι δήλωσαν εντυπωσιασμένοι από τις εγκαταστάσεις και την οργάνωση της ΑΓΣ.

Να σημειωθεί ότι κάθε χρόνο έξι έως οκτώ μαθητές της Σχολής επισκέπτονται το γεωργικό Λύκειο Pyhra, το οποίο απέχει περίπου 1,5 ώρα από τη Βιέννη. Συμμετέχουν στα διάφορα προγράμματα και φιλοξενούνται από τους Αυστριακούς μαθητές στα σπίτια τους και αντίστοιχα, φιλοξενούν τους Αυστριακούς μαθητές για ένα σαββατοκύριακο, όταν αυτοί επισκέπτονται την ΑΓΣ.

Επίσκεψη αποφοίτων του αδελφοποιημένου αυστριακού Λυκείου Pyhra