Στην Ιταλία, στο πλαίσιο Erasmus+, σπουδαστές της ΣΑΕΚ
11. 03. 2024

Οι σπουδαστές της ΣΑΕΚ (πρώην ΙΕΚ) της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής: Δήμητρα Μπουντούρη, Περιστέρα-Άννα Λανταβού, Θρασύβουλος Καρατζάς και Βασίλειος Καρακώστας, συμμετείχαν σε πρόγραμμα κινητικότητας Erasmus+ wineproject. Φέρει τον τίτλο «Study of climate change through viticulture: Influence on grapes and wine quality. New technologies for marketing» και στο πλαίσιό του μετέβησαν στην Alba της Ιταλίας. Οι σπουδαστές των ειδικοτήτων της Αμπελουργίας - Οινολογίας και του Τεχνικού Δενδροκομίας και Εναλλακτικών Δενδρωδών Καλλιεργειών, συνοδεύονταν από τους καθηγητές της ΣΑΕΚ Κωνσταντίνο Ζουκίδη και Μυρτώ Χατζηαντωνίου. Να σημειωθεί ότι οι χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι: η Ισπανία, η Ιταλία, η Αυστρία, η Σλοβακία, η Ελλάδα και η Ρουμανία.