Βραβείο καλύτερης πρωτοεμφανιζόμενης ομάδα για το ΓΕΛ στο διαγωνισμό “F1 in schools”
29. 06. 2020

Το βραβείο της καλύτερης πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας απέσπασαν οι μαθητές του ΓΕΛ που συμμετείχαν στον εθνικό τελικό του διαγωνισμού “F1 in schools”.

Την ομάδα VeloCT του ΓΕΛ της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης αποτελούν οι μαθητές: Κωνσταντίνος Μαρκόπουλος (αρχηγός), Λουίζα Δημτστούδη, Θάνος Συντριβάνης και Δημήτρης Γραικός με καθοδηγητή τον καθηγητή Φυσικής Νικόλαο Πεγιόπουλο. Συμμετείχαν 28 ομάδες και δόθηκαν συνολικά έντεκα βραβεία.

Να σημειωθεί ότι το “F1 in schools” είναι ο μεγαλύτερος διαγωνισμός τεχνολογίας στον κόσμο και ένα από τα πιο ολοκληρωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα για την ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών για τις Φυσικές Επιστήμες, τις Νέες Τεχνολογίες, τη Μηχανική και τα Μαθηματικά. Ενθαρρύνει τους μαθητές να συνεργάζονται τόσο μεταξύ τους όσο και με φορείς από τον ευρύτερο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Δουλεύοντας σε ομάδες με συγκεκριμένες αρμοδιότητες και ρόλους, οι μαθητές σχεδιάζουν σε Η/Υ μια μικρογραφία αυτοκινήτου Formula1, χρησιμοποιώντας τρισδιάστατο λογισμικό 3DCAD (Computer Aided Design) κατάλληλο για σχεδιασμό αντικειμένων σε Η/Υ.