Ολοκλήρωση του κύκλου εκπαίδευσης κτηνοτρόφων στην Καλαμπάκα από τη Σχολή Επαγγελματικής Εκπαίδευσης ΑΓΣ
15. 06. 2020

Ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 12 Ιουνίου 2020 ο δεύτερος κύκλος των δωρεάν σεμιναρίων προς επαγγελματίες κτηνοτρόφους από τη Σχολή Επαγγελματικής Εκπαίδευσης της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής με τίτλο «Πρόγραμμα βιωματικής εκπαίδευσης και συμβουλευτικής προς επαγγελματίες κτηνοτρόφους». Τα σεμινάρια πραγματοποιήθηκαν από τη Βιβλιοθήκη Καλαμπάκας σε συνεργασία με την ΑΓΣ.

Το πρόγραμμα διδασκαλίας, διάρκειας 48-54 ωρών σε βάθος χρόνου οκτώ μηνών, είχε ως σκοπό την κατάρτιση 41 κτηνοτρόφων και την εφαρμογή βέλτιστων πρακτικών στις κτηνοτροφικές μονάδες, βελτιώνοντας την παραγωγή των γαλακτοκομικών προϊόντων και των προϊόντων κρέατος. Επιπλέον, υλοποιήθηκε εξειδικευμένο βιωματικό σεμινάριο για τους αποφοίτους του περυσινού κύκλου σεμιναρίων επικεντρωμένο σε θέματα γενετικής βελτίωσης, εγκαταστάσεων και ζωικού κεφαλαίου και επιλογής μηχανολογικού εξοπλισμού. Οι συμμετέχοντες, αφού παρακολούθησαν το τελευταίο μάθημα του κύκλου, έλαβαν σχετική πιστοποίηση από την Αμερικανική Γεωργική Σχολή.