Αιμοδοσία στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή και το Perrotis College
15. 02. 2023

Στο πλαίσιο της κοινωνικής ευθύνης, η Αμερικανική Γεωργική Σχολή, το Perrotis College και το Σωματείο Εργαζομένων ΑΓΣ διοργάνωσαν την Τρίτη 14 Φεβρουαρίου 2023, μία ακόμη αιμοδοσία. Εκπαιδευτικό, διοικητικό και εργατοτεχνικό προσωπικό της Σχολής, σπουδαστές του Perrotis College, γονείς μαθητών και σπουδαστών, καθώς και μέλη του Συλλόγου Φίλων της ΑΓΣ, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα. Η αιμοληψία πραγματοποιήθηκε από τα έμπειρα στελέχη του τμήματος αιμοδοσίας του Ιπποκράτειου νοσοκομείου Θεσσαλονίκης.

Οι πολύτιμες 58 μονάδες αίματος που συλλέχθηκαν θα ενισχύσουν τη σχετική τράπεζα της Ένωσης Εργατοτεχνιτών και Υπαλλήλων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και όχι μόνο. Αξίζει να τονιστεί ότι οι εθελοντές αιμοδότες αντιπαραθέτουν τις αξίες του αλτρουισμού και της αλληλεγγύης προσφέροντας το αίμα τους στον συνάνθρωπό τους.