Επετειακή εκδήλωση για τον «Αριστοφάνη μέσα από τα κόμικς»
17. 03. 2019

Επετειακή εκδήλωση για τα 35 χρόνια συνεχούς κυκλοφορίας των βιβλίων ο «Αριστοφάνης μέσα από τα κόμικς» πραγματοποιήθηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης από τον Σύλλογο Αποφοίτων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Ο συγγραφέας τους, Τάσος Αποστολίδης, υπήρξε επί σειρά ετών, καθηγητής Μαθηματικών, Διευθυντής του Δευτεροβάθμιου Προγράμματος και Αντιπρόεδρος Ακαδημαϊκών θεμάτων της Σχολής. Οι κωμωδίες του Αριστοφάνη, όπως και τα περισσότερα από τα 44 βιβλία του, γράφτηκαν στη Σχολή, καθώς ο κ. Αποστολίδης κατοικούσε με την οικογένειά του στο campus.

Στην παρουσίαση της συνολικής πορείας του έργου, με αφηγήσεις και προβολές αρχειακού υλικού, συμμετείχαν οι δημιουργοί Τάσος Αποστολίδης, συγγραφέας και ο Γιώργος Ακοκαλίδης, εικονογράφος, οι δημοσιογράφοι Παντελής Σαββίδης και Κώστας Μπλιάτκας, ο Πέτρος Μαρτινίδης, ομότιμος καθηγητής ΑΠΘ και η Anny Weil, φιλόλογος-μεταφράστρια. Την εκδήλωση πλαισίωσαν το «Arts & Quality of Life» με ομάδες χορού της Σχολής «Ελένη Γουγουτσά» και η Παιδική χορωδία της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής που διευθύνει ο Κανάρης Κεραμάρης.

Επετειακή εκδήλωση για τον «Αριστοφάνη μέσα από τα κόμικς»