Διακρίσεις σε μαθηματικό διαγωνισμό για μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη
05. 09. 2022

Σημαντικές διακρίσεις πέτυχαν μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη στον απαιτητικό μαθηματικό διαγωνισμό "Μικρός Θαλής" 2021-2022. Διοργανώθηκε το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος από το Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας για μαθητές Α' τάξης Γυμνασίου.

Συγκεκριμένα, ο Μίνωας Μαυράκης πήρε 1ο βραβείο, η Νίκη Τσιτρούδη πήρε 3ο βραβείο και οι: Άννα Τζηρούδη και Νικόλαος Διονυσάτος, έλαβαν από έναν έπαινο. Συνολικά, στον διαγωνισμό συμμετείχαν 18 μαθητές της (περυσινής πλέον) Α’ τάξης του Γυμνασίου, ενώ συνολικά στον «Μικρό Θαλή» έλαβαν μέρος περίπου 800 μαθητές της Κεντρικής Μακεδονίας.