Εγκαίνια του κτηρίου «Pantelis Panteliadis High School»
22. 06. 2023

«Ο πατέρας μας θα ήταν πολύ περήφανος αν μπορούσε να δει το υπέροχο κτήριο που πήρε το όνομά του…», είπε συγκινημένος ο Στέφανος Παντελιάδης κατά τη διάρκεια των επίσημων εγκαινίων των νέων εγκαταστάσεων του Δευτεροβάθμιου Προγράμματος της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής με την επωνυμία “Pantelis Panteliadis High School".

Το κτήριο που φέρει το ονοματεπώνυμο του αείμνηστου Παντελή Παντελιάδη, ο οποίος ήταν απόφοιτος της τάξης του 1954 της Σχολής, αποτελεί δωρεά της γνωστής οικογένειας που έστησε τον επιχειρηματικό όμιλο ΟΠΤΙΜΑ- ΗΠΕΙΡΟΣ- ΜΕΤΡΟ- My Market.

«Βρισκόμαστε εδώ για να υπογραμμίσουμε τη σημασία της γεωργικής επαγγελματικής εκπαίδευσης, στην Ελλάδα και την ευρύτερη περιοχή. Θέλω να εκφράσω την ευγνωμοσύνη της κοινότητας της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής για τη γενναιοδωρία της οικογένειας Παντελιάδη που επένδυσε μέσα από αυτό το εκπληκτικό κτήριο σε μια ποιοτική επαγγελματική εκπαίδευση», είπε στον σύντομο χαιρετισμό του, ο πρόεδρος της Σχολής, Dr. Jeff Lansdale.

Εκπροσωπώντας την οικογένεια Παντελιάδη, ο κ. Στέφανος Παντελιάδης, ο οποίος είναι και πρόεδρος του Δ.Σ. των Εφόρων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, υπογράμμισε ότι η δωρεά του κτηρίου έγινε για να δοθεί η ευκαιρία σε νέους από τη βόρεια Ελλάδα να σπουδάσουν στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή, να αναπτύξουν τις ικανότητές τους και να ακολουθήσουν τα όνειρά τους. «Η Σχολή άλλαξε την πορεία της ζωής του πατέρα μας. Για αυτό και πάντα ήθελε να τη στηρίζει και να την ενισχύει. Ήταν ευγνώμων και τυχερός που είχε σπουδάσει εδώ. Προσωπικά, νιώθω προνομιούχος που σήμερα υπηρετώ τη Σχολή από τη θέση του προέδρου του Δ.Σ. των Εφόρων», προσέθεσε.

Την κορδέλα των εγκαινίων έκοψαν τα αδέλφια Στέφανος και Αριστοτέλης Παντελιάδης και η μητέρα τους, Ουρανία Παντελιάδη. Σύντομους χαιρετισμούς έκαναν στην εκδήλωση ο αντιπρόεδρος του Δ.Σ. των Εφόρων, Peter Schube, ο διευθυντής του Γενικού Λυκείου, Μανώλης Πεδιωτάκης και ο διευθυντής του Επαγγελματικού Λυκείου, Απόστολος Βουρκούδης. Όλοι τους υπογράμμισαν τη σημασία της δωρεάς της οικογένειας Παντελιάδη, η οποία επέκτεινε και αναβάθμισε το εκπαιδευτικό έργο της Σχολής. Παρόντες στην εκδήλωση ήταν Έφοροι του Ιδρύματος, δωρητές, ο δήμαρχος Πυλαίας – Χορτιάτη, Ιγνάτιος Καϊτετζίδης και επίσημοι καλεσμένοι.

Το «Pantelis Panteliadis High School» αποτελείται από υπόγειο, ισόγειο και όροφο, συνολικής επιφάνειας 810 τετραγωνικών μέτρων κύριας χρήσης και 405 τετραγωνικών μέτρων υπόγειο. Στον πρώτο όροφο, πάνω από τους χώρους διοίκησης του ισογείου, διαμορφώθηκαν δύο κοινόχρηστοι χώροι εναλλακτικών δραστηριοτήτων. Να σημειωθεί ότι ο περιβαλλοντικός σχεδιασμός έχει στόχο τη μείωση του ενεργειακού αποτυπώματος του κτηρίου. Την αρχιτεκτονική μελέτη πραγματοποίησε το γραφείο «406 architects», το οποίο ολοκλήρωσε και τη μελέτη του Γυμνασίου Χασιώτη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή.