Με την τοποθέτηση των σκιάστρων ολοκληρώθηκε η ανάπλαση της αυλής Frances Manthos
26. 10. 2020

Μια νέα, όμορφη και λειτουργική αυλή κοσμεί πλέον τον χώρο μεταξύ του Γενικού και του Επαγγελματικού Λυκείου της Σχολής κάνοντας τα διαλείμματα των μαθητών ακόμη πιο συναρπαστικά!

Η ριζική ανάπλαση της σχολικής αυλής, χρηματοδοτήθηκε από την αντιπρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου της ΑΓΣ Frances Manthos, -η οποία υποστηρίζει πιστά και με αφοσίωση το έργο και την αποστολή του ιδρύματος εδώ και πολλά χρόνια- και φέρει πλέον το όνομά της. Η αυλή λειτουργεί ως ένας σημαντικός τόπος κοινωνικοποίησης, μάθησης, συναναστροφής και φιλίας, όπου τα παιδιά περνούν αρκετό χρόνο. Στόχος ήταν να δημιουργηθεί ένας αισθητικά και λειτουργικά άρτιος υπαίθριος χώρος, ο οποίος θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες των μαθητών και θα συμβάλει περαιτέρω στη φυσική βελτίωση του περιβάλλοντος του σχολείου. Με έμφαση στο πράσινο, την ασφάλεια, τις λιτές γραμμές και τα φυσικά υλικά, η αρχιτεκτονική του χώρου εναρμονίζεται απόλυτα με το campus υιοθετώντας σύγχρονα στοιχεία design.