Πανηγύρι Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου
13. 11. 2019

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, η Αμερικανική Γεωργική Σχολή γιόρτασε τη μνήμη του προστάτη της, Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου, την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου, στην ομώνυμη εκκλησία, που βρίσκεται μέσα στις εγκαταστάσεις της. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με την τέλεση Θείας Λειτουργίας, συνεχίστηκαν με περιφορά της εικόνας στις εγκαταστάσεις της ΑΓΣ και κορυφώθηκαν με χορευτικές παραστάσεις από το μαθητικό χορευτικό συγκρότημα του Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου, δωρεάν λουκουμάδες, ενώ οι σπουδαστές διέθεσαν πολλά από τα προϊόντα του Εκπαιδευτικού Αγροκτήματος.

Μέρος των εσόδων θα διατεθεί για τις ανάγκες και τον εξωραϊσμό του Ιερού Ναού Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου. Να σημειωθεί ότι ο θεμέλιος λίθος του ναού μπήκε στις 26 Αυγούστου 1952 παρουσία του Αρχιεπισκόπου Παντελεήμονα και όταν ο Charlie House ήταν διευθυντής στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή. (Η φωτογραφία από την περιφορά της εικόνας είναι –σύμφωνα με το ιστορικό αρχείο της Σχολής- αχρονολόγητη).

Πανηγύρι Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου