Παρουσία του υπουργού Γεωργικής Ανάπτυξης η συνάντηση για την ψηφιακά υποστηριζόμενη αμπελουργία στη Γουμένισσα
30. 05. 2022

Ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Γιώργος Γεωργαντάς παραβρέθηκε στη συνάντηση των οινοπαραγωγών της Γουμένισσας με τα στελέχη του Γραφείου Διαχείρισης Στρατηγικών Έργων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Δρα Φίλιππο Παπαδόπουλο, Δρα Βίκυ Κρυσταλλίδου και Δρα Ηλία Κάλφα.

Παρόντες ήταν, επίσης, ο δήμαρχος Παιονίας,  Κωνσταντίνος Σιωνίδης και ο υπεύθυνος της ΔΑΟΚ Κιλκίς, Βασίλης Ιωαννίδης. Η συνάντηση συνδιοργανώθηκε με τη ΔΑΟΚ Κιλκίς και συμμετείχαν το Ερευνητικό Κέντρο ΑΘΗΝΑ, η εταιρεία ψηφιακών εφαρμογών Green Project, το cluster InoFA, το ΕΛΓΟ Δήμητρα και το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο.

Στην περιοχή της Γουμένισσας το cluster InoFA (Internet of Food Alliance) έχει ενεργοποιήσει πρόσφατα μία πύλη (gateway – κεραία) και δώδεκα ψηφιακούς αισθητήρες του συστήματος Lora που τοποθετήθηκαν στην περιοχή για την αποτύπωση του μικροκλίματος των αμπελώνων. Τα επιμέρους θέματα που συζητήθηκαν ήταν τα εργαλεία για την ανάδειξη της βιοποικιλότητας και του provenance των κρασιών της περιοχής, οι διαθέσιμες ψηφιακές πλατφόρμες υποστήριξης της αγροτικής παραγωγής. Επίσης, η συνάντηση περιελάμβανε γευσιγνωσία με μια επιλογή των τοπικών οίνων Γουμένισσας και ένα εργαστήριο συμμετοχικού σχεδιασμού σχετικά με τα επόμενα βήματα για τον ψηφιακό μετασχηματισμό στον αμπελότοπο της Γουμένισσας.

Η συνάντηση συνδιοργανώθηκε από τους φορείς: Συνεργατικός Σχηματισμός InoFA, Ερευνητικό Έργο DESIRA, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας Π.Ε Κιλκίς και Ομάδα Παραγωγών «Εύφορη Γη».