Με βίντεο για το περιβάλλον, συμμετέχουν στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Στατιστικής μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη
17. 05. 2022

Έχοντας κατακτήσει την πρωτιά στον 5ο Διαγωνισμό Στατιστικής της ΕΛΣΤΑΤ, η ομάδα του Γυμνασίου Χασιώτη συμμετέχει με βίντεο για το περιβάλλον στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Στατιστικής.

Το φετινό θέμα του διαγωνισμού είναι: «Περιβάλλον και Στατιστικές». Οι μαθητές Δημήτριος Παρούτης και Πολύκαρπος-Άρης Καλαϊτζίδης και η μαθήτρια Μαρία-Αναστασία Τρεύλα, κλήθηκαν να ετοιμάσουν ένα βίντεο δύο λεπτών, στο οποίο παρουσιάζουν τα ευρήματά τους σχετικά με το περιβάλλον στην Ελλάδα και συγκρίνουν τη χώρα με άλλες της Ευρώπης.