Στην Ισπανία για το Erasmus+ Wine project σπουδαστές του Ι.ΙΕΚ
11. 04. 2023

Η επίδραση της κλιματικής κρίσης – τις τελευταίες δύο δεκαετίες – στις τέσσερις ποικιλίες του αμπελώνα της ΑΓΣ, ήταν το αντικείμενο της παρουσίασης τεσσάρων τελειόφοιτων σπουδαστών του Ι.ΙΕΚ που συμμετείχαν σε εκδήλωση του προγράμματος κινητικότητας Erasmus+ Wine project με τίτλο “Study of climate change through viticulture: influence on grapes and wine quality”.

Οι τελειόφοιτοι σπουδαστές της ειδικότητας αμπελουργίας – οινολογίας Λουκιανός Μιχαηλίδης, Ανδρέας Ποικιλίδης, Μάγδα Τσολάκη και Ιωάννα Αυδανά, ταξίδεψαν στο Albacete της Ισπανίας όπου είχαν τη δυνατότητα να διευρύνουν τις γνώσεις τους συμμετέχοντας σε διάφορα workshops. Την τετραμελή ομάδα των σπουδαστών, συνόδευσαν οι καθηγητές τους Γιάννης Γκατζώλης και Κώστας Ζουκίδης.

Δείτε εδώ περισσότερες φωτογραφίες: