Σε εκπομπή της ΕΡΤ2 το σύστημα ποτίσματος με νανοφυσαλίδες
08. 06. 2019

Στην εκπομπή «Επιχειρήματα» της ΕΡΤ2 παρουσιάστηκε το σύστημα ποτίσματος με νανοφυσαλίδες. Η «σύλληψη» της ιδέας για την κατασκευή ειδικής μηχανής που θα μπορεί να ποτίζει καλλιέργειες με τη χρήση νανοφυσαλίδων ανήκει στον κύριο ερευνητή του Ινστιτούτου Νανοεπιστήμης και Νανοτεχνολογίας του Εθνικού Κέντρου Έρευνας Φυσικών Επιστημών "Δημόκριτος", Δρ. Ευάγγελο Φάββα. Η κατασκευή του συστήματος έγινε από το ΤΕΙ Καβάλας, ενώ η εφαρμογή του πειράματος στις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Η πρώτη φάση της πειραματικής καλλιέργειας μαρουλιών, το πότισμα των οποίων έγινε με χρήση… νανοφυσαλίδων, ολοκληρώθηκε με εξαιρετικά ενθραρρυντικά αποτελέσματα.