Θεατρική… Σχολή
19. 06. 2023

Μία κωμωδία – παρωδία - πoτ πουρί παράσταση, η οποία περιλάμβανε μία ξεκαρδιστική διασκευή όλων των έργων του Σαίξπηρ (!), παρουσίασε η νεοσύστατη Θεατρική Ομάδα Εργαζομένων ΑΓΣ. Οι παραστάσεις δόθηκαν 18 και 19 Ιουνίου, στο κατάμεστο θέατρο του Γυμνασίου Χασιώτη. Οι ερμηνείες ήταν εξαιρετικές, το γέλιο έβγαινε αβίαστα και οι θεατές απόλαυσαν την παράσταση. Πρωταγωνίστησαν (αλφαβητικά) οι: Έλενα Γκιόγκη, Δέσποινα Θεοδωρίδου, Βάσια Καλαϊτζίδου, Κατερίνα Κεφάλα, Αντώνης Κόκκινος, Φανή Λιάτσα, Βασίλης Λιόλιος, Θανάσης Μπάμπας, Χριστίνα Μουτίσια, Κωνσταντίνος Πηλιανίδης, Ελένη Τσιρίμπαση και Ερικαίτη Φίντζου. Η σκηνοθεσία και η διασκευή ήταν της Χαράς Αδαμίδου, β’ σκηνοθέτης ήταν η Μαρία Φιλοπούλου, ενώ τα σκηνικά επιμελήθηκε η Χρύσα Πολύζου.

Να σημειωθεί ότι τα μέλη της Θεατρικής Ομάδας Εργαζομένων ΑΓΣ, συνεχίζουν τις εντατικές πρόβες και ετοιμάζουν τις βαλίτσες τους για τους Μολαούς Λακωνίας, όπου θα λάβουν μέρος στο 7ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου του δήμου Μονεμβασίας.

Στο μεταξύ, οι μαθητές της Δ' τάξης του Δημοτικού Σχολείου γιόρτασαν τα 119 χρόνια της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής με τη θεατρική παράσταση «ONE ONE NINE», η οποία τα είχε όλα: μεγάλες προσωπικότητες, ιστορικά στιγμιότυπα της Σχολής, καλλιτεχνικές παρεμβάσεις και πολύ χιούμορ και τραγούδι. Στο πλαίσιο της ώρας γραφής στο μάθημα των Αγγλικών, οι μαθητές προσέγγισαν τη θεματική της βιογραφίας, ενώ ανακάλυψαν πολλές παγκόσμιες προσωπικότητες μέσα από τη σειρά βιβλίων Little people, BIG DREAMS που εξασφάλισε η βιβλιοθήκη. Όταν όμως 48 χαρακτήρες αναβιώσαν επί σκηνής, η βιωματική μάθηση έγινε παιχνιδάκι!