Στον ελληνικό τελικό για τον ευρωπαϊκό διαγωνισμό νέων επιστημόνων το club ρομποτικής
03. 05. 2023

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, τα μέλη του club ρομποτικής της ΑΓΣ πέτυχαν την πρόκρισή τους στον εθνικό τελικό για τον 34ο ευρωπαϊκό διαγωνισμό νέων επιστημόνων, ο οποίος θα διεξαχθεί στις Βρυξέλλες. Το πρότζεκτ των μαθητών Κωνσταντίνου Ρίζου, Κωνσταντίνου Κωφοτόλη και Κωνσταντίνου Πανέρη αφορά την παραγωγή και αποθήκευση ηλεκτρικής ενέργειας από την ροή του νερού μέσα από τις σωληνώσεις ύδρευσης μιας κατοικίας, καθώς και την εξοικονόμηση νερού. Πλέον, και πάντα με τη βοήθεια του καθηγητή τους, Νίκου Πεγιόπουλου, θα πρέπει να στείλουν το βίντεο διάρκειας έως οκτώ λεπτών της ώρας, όπου θα παρουσιάζουν την εργασία τους.