Σεμινάριο πρώτων βοηθειών για τους μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη
10. 06. 2021

Με τη συνδρομή στελεχών του οργανισμού «Kids save lives - Τα παιδιά σώζουν ζωές», οι μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη παρακολούθησαν ένα εξαιρετικά χρήσιμο webinar με θέμα τις πρώτες βοήθειες.

Κατά τη διάρκειά του έμαθαν –μεταξύ άλλων- να αναγνωρίζουν τα σημάδια ενός καρδιακού επεισοδίου, να καλούν ορθά την Υπηρεσία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας (166) και τον Ευρωπαϊκό Αριθμό Επείγουσας Κλήσης (112), να αρχίζουν έγκαιρα Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ), να διαχειρίζονται ενδεχόμενο πνιγμό από νερό, να αντιμετωπίζουν την πνιγμονή θύματος από ξένο σώμα και να προβλέπουν – αποφεύγουν σοβαρό τραυματισμό.

Σεμινάριο πρώτων βοηθειών για τους μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη