Εξ αποστάσεως εκπαίδευση για τους μαθητές του Παιδικού Σταθμού, του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου
24. 03. 2020

Παιδικός Σταθμός & Νηπιαγωγείο

Το εκπαιδευτικό προσωπικό του Παιδικού Σταθμού, με αφορμή το ξαφνικό για όλους κλείσιμο των σχολείων και της απότομης διακοπής των δραστηριοτήτων και σε συνδυασμό με την ανάγκη για επικοινωνία και αλληλεπίδραση με τους μικρούς μαθητές, από τις 17 Μαρτίου άρχισε τις δράσεις για εξ αποστάσεως επικοινωνία.

Αρχικά, στάλθηκε στους γονείς βίντεο με προσωπικούς χαιρετισμούς των δασκάλων προς κάθε μαθητή. Στη συνέχεια, με κύριο άξονα τα άριστα παιδικά βιβλία των εκδόσεων Μικρή Σελήνη και σε συνεργασία πάντα με το τμήμα της βιβλιοθήκης "Δημήτρης & Αλίκη Περρωτή", στάλθηκε βίντεο αφήγησης του παιδικού παραμυθιού «Φλορέτ», καθώς και  ηλεκτρονικό έγγραφο με φωτογραφίες και οδηγίες ποικίλων δράσεων (περιβαλλοντικές δράσεις, κηπουρική, τραγούδια, μουσική, μουσικοκινητική, μαγειρική κτλ).

Με στόχο να ενισχυθεί η επαφή με τους μικρούς μαθητές, στις προτεινόμενες δράσεις έχουν συμπεριληφθεί τραγούδια και δράσεις της σχολικής ρουτίνας, ενώ το εκπαιδευτικό προσωπικό λαμβάνει φωτογραφίες και σχόλια από την καθημερινότητα των μαθητών στο σπίτι! Η προϊσταμένη του Παιδικού Σταθμού κα Βάσω Ντόκου ήρθε σε τηλεφωνική επικοινωνία με τους γονείς μεταφέροντας τις ευχές όλων για την εθνική επέτειο και έστειλε ηλεκτρονικά «Το γράμμα της δασκάλας» από όλες τις δασκάλες σε όλα τα τμήματα του Παιδικού Σταθμού.

Με booklet αγγλικών και φύλλα εργασίας παραμυθιού για το σπίτι άρχισε το Νηπιαγωγείο τις δράσεις του για εξ αποστάσεως εκπαιδευτικές υπηρεσίες.

Συγκεκριμένα, το σχολείο έστειλε την προηγούμενη εβδομάδα booklet αγγλικών με δράσεις και ένα φύλλο εργασίας για κάθε παραμύθι που θα διαβάζουν οι μαθητές στο σπίτι. Κάθε εβδομάδα θα αποστέλλεται νέο booklet, μαζί με βίντεο από δασκάλες σε ανάγνωση βιβλίων, δημιουργία ηχοϊστοριών, δημιουργία πειραμάτων και κουκλοθέατρου.  Στόχος παραμένει η αδιάκοπη επαφή με τους μαθητές και η παροχή γνώσης κάτω από τις ιδιαίτερες συνθήκες που έχουν δημιουργηθεί. Επίσης, με πρωτοβουλία του Νηπιαγωγείου διατηρείται ανοιχτός ο δίαυλος επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης με τους γονείς των παιδιών, ενώ παρέχεται και ψυχολογική υποστήριξη μέσω τηλεφωνικής ή διαδικτυακής συζήτησης.

Δημοτικό Σχολείο

Από την πρώτη ημέρα αναστολής της λειτουργίας του σχολείου οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού έδωσαν ιδιαίτερο βάρος στη διατήρηση της εκπαιδευτικής ρουτίνας των μαθητών και των οικογενειών τους και στην ενθάρρυνσή τους να διατηρήσουν ουσιαστική επαφή με το σχολείο.

Οι εκπαιδευτικοί είχαν ξεκινήσει από νωρίς να επεξεργάζονται διάφορα σενάρια και να δοκιμάζουν διάφορα τεχνολογικά εργαλεία, σε άψογη συνεργασία με το IT τμήμα της Σχολής, κατάλληλα για τις ηλικίες των παιδιών.

Πράγματι, μετά την απόφαση του υπουργού υγείας για αναστολή της λειτουργίας, η διεύθυνση και το εκπαιδευτικό προσωπικό έβαλαν σε εφαρμογή μαθήματα ασύγχρονης εκπαίδευσης, χωρίς να χαθεί χρόνος. Google forms, ebooks, παρουσιάσεις και kahoot συντροφεύουν τους μαθητές και τις μαθήτριες, βοηθώντας τους παράλληλα να κρατούν στενή επαφή με τη διαδικασία της μάθησης.

Τη δεύτερη εβδομάδα ευχάριστες εκπλήξεις περίμεναν τα παιδιά, βιντεομαθήματα από όλες τις δασκάλες και τους δασκάλους τους, για να τους θυμίσουν πως είναι δίπλα τους και πως τους σκέφτονται συνεχώς.

Πλέον, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες του δημοτικού πέρασαν στην τρίτη φάση της εξ αποστάσεως διδασκαλίας οργανώνοντας μαθήματα σύγχρονης εκπαίδευσης με τη χρήση της πλατφόρμας zoom. Γίνονται καθημερινά μαθήματα και καθώς τα παιδιά εξοικειώνονται με το νέο περιβάλλον, σταδιακά αυξάνεται ο χρόνος διδασκαλίας, το υλικό που επεξεργάζονται με τους εκπαιδευτικούς τους καθώς και η ύλη που διδάσκονται.

Τα ποσοστά ανταπόκρισης των μαθητών και τα μηνύματα υποστήριξης των γονέων τους δίνουν δύναμη και έμπνευση για να συνεχίσουν.