8ο ετήσιο συνέδριο αγροτεχνολογίας στις εγκαταστάσεις της ΑΓΣ
10. 12. 2019

Στα προϊόντα από μέλι και κρασί, στον κλάδο της φαρμακευτικής κάνναβης καθώς και σε τεχνολογίες αιχμής που στοχεύουν στην αύξηση της παραγωγικότητας στο σύνολο του αγροδιατροφικού συστήματος, εστίασε το 8ο συνέδριο αγροτεχνολογίας το οποίο διοργάνωσε στις 9 Δεκεμβρίου το Ελληνο-Αμερικανικό Εμπορικό Επιμελητήριο στις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.

Ο Πρόεδρος της ΑΓΣ και του Perrotis College Δρ. Πάνος Κανέλλης καλωσόρισε στο campus τους συμμετέχοντες, τόνισε ότι το αντικείμενο του συνεδρίου παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον και ευχήθηκε καλή επιτυχία στις εργασίες. Στη σημασία των προβιοτικών μυκήτων που περιέχονται στο μέλι, στο κρασί, στο ξύδι και στην κάνναβη, όπως και σε όλους τους ζώντες οργανισμούς και στα φυτά, αναφέρθηκε ο Ακαδημαϊκός Διευθυντής της Σχολής Μεταπτυχιακών Σπουδών του Perrotis College, Δρ. Αθανάσιος Τσαυτάρης, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά σε φάρμακα που έχουν παραχθεί από μύκητα που εξοντώνει άλλους μύκητες και τη χρήση αυτών στην αγροτεχνολογία.

Ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Μάκης Βορίδης, ανέλυσε το σχέδιο του για το μέλι, το κρασί και την κάνναβη και προανήγγειλε αυστηρότερους ελέγχους με σκοπό να αποφευχθεί η νοθεία προϊόντων. Αναφέρθηκε στο φιλόδοξο σχέδιο για την άρδευση, το οποίο θα σχεδιάσει από κοινού το υπουργείο Υποδομών και το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και τόνισε την ανάγκη νέας Κοινής Αγροτικής Πολιτικής, η οποία θα συνδέεται με το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή.

8ο ετήσιο συνέδριο αγροτεχνολογίας στις εγκαταστάσεις της ΑΓΣ