Επίσκεψη της Commercial Attaché της Πρεσβείας των Η.Π.Α., καθώς και υψηλόβαθμου στελέχους του αμερικανικού πανεπιστημίου Virginia Tech.
20. 10. 2021

Τις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής επισκέφτηκε την Τετάρτη 13 Οκτωβρίου, η νέα Commercial Attaché της Πρεσβείας των Η.Π.Α. στην Αθήνα, Yuri Arthur. Ξεναγήθηκε στους χώρους και είχε συνάντηση με τον πρόεδρο, Dr. Jeff Lansdale. Συζήτησαν τα περιθώρια εμβάθυνσης της πολυεπίπεδης συνεργασίας σε ό,τι αφορά τον αγροδιατροφικό τομέα. Έγινε ιδιαίτερη αναφορά στη λειτουργία εργαστηρίου του υπουργείου Γεωργίας των Η.Π.Α. (USDA) στο campus καθώς και στη δυναμική των εξαγωγών ελληνικών αγροτικών προϊόντων. Η κα Arthur επικέντρωσε το ενδιαφέρον της στην παρουσία αμερικανικών επιχειρήσεων στην Ελλάδα αλλά και τη σημασία της λειτουργίας της Σχολής, η οποία μεταλαμπαδεύει στην Ελλάδα και την ευρύτερη περιοχή τις αμερικανικές αξίες.

Τη Δευτέρα 18 Οκτωβρίου, ο πρόεδρος της Σχολής υποδέχτηκε τη διευθύντρια του προγράμματος Study Abroad του γνωστού αμερικανικού πανεπιστημίου, Virginia Tech, Dr. Jennifer Clevenger. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι η αμερικανική εκδοχή του ευρωπαϊκού Erasmus και αφορά ανταλλαγές φοιτητών. Η Σχολή διατηρεί στενή συνεργασία με το Virginia Tech και προ πανδημίας είχε υποδεχθεί δεκάδες φοιτητές του, οι οποίοι για ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο παρακολούθησαν τις παραδόσεις μαθημάτων στο Perrotis College. Η Dr. Clevenger εξέφρασε στον Dr. Lansdale την επιθυμία για άμεση επανεκκίνηση του προγράμματος Study Abroad και ανταλλαγή φοιτητών.