Παρουσίαση της ομάδας iGEM Thessaloniki σε μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη
04. 05. 2023

Τη διεπιστημονική φοιτητική ερευνητική ομάδα, iGEM Thessaloniki, τα μέλη της οποίας εκπροσωπούν το ΑΠΘ στον ετήσιο παγκόσμιο διαγωνισμό συνθετικής βιολογίας της iGEM Foundation, γνώρισαν μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης του Γυμνασίου Χασιώτη. Η εκδήλωση φιλοξενήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου και κατά τη διάρκειά της οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν για τα πρότζεκτ της ομάδας.

Η iGEM Thessaloniki έχει καταφέρει τα τελευταία χρόνια να αποσπάσει πολλές τιμητικές διακρίσεις και χρυσά μετάλλια. Στο πλαίσιο του φετινού διαγωνισμού καλείται να υλοποιήσει ένα project συνθετικής βιολογίας στον τομέα του περιβάλλοντος, το οποίο θα παρουσιαστεί στο iGEM Giant Jamboree στο Παρίσι τον Νοέμβριο του 2023.