Πρώτο βραβείο σε φωτογραφικό διαγωνισμό
11. 10. 2023

Την πρωτιά στον 6ο διαγωνισμό φωτογραφίας του Αναπτυξιακού Οργανισμού Τοπικής Αυτοδιοίκησης «ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΕ», με θέμα: «Το μέλλον που θέλουμε – βιώσιμη διαχείριση πόρων», απέσπασε το club φωτογραφίας των Λυκείων της ΑΓΣ.

Συμμετείχαν 67 μαθητές και μαθήτριες από τις περιφερειακές ενότητες Θεσσαλονίκης, Κιλκίς, Πέλλας, Πιερίας, Σερρών και Χαλκιδικής, με 163 φωτογραφίες, μέσα από τις οποίες προσπάθησαν να δώσουν τη δική τους εικόνα για το περιβάλλον και τους 17 στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης. Να σημειωθεί ότι ο μαθητής Κωνσταντίνος Κωφοτόλης, ο οποίος παρέλαβε το βραβείο αποφάσισε να διαθέσει το χρηματικό έπαθλο για την αγορά νέας φωτογραφικής μηχανής για τις ανάγκες του club.