Συμμετοχή μαθητών των Λυκείων στο Innovation Summit 2022
23. 02. 2022

Στο διαδικτυακό Innovation Summit 2022, το οποίο συνδιοργανώθηκε από το American Community Schools της Αθήνας και το Hisar School της Κωνσταντινούπολης, συμμετείχαν 17 μαθητές και μαθήτριες του Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου της ΑΓΣ.

Το Innovation Summit είναι ένα καινοτόμο μαθητικό συνέδριο έρευνας και συνεργασίας. Οι μαθητές από τα τρία σχολεία προετοιμάζουν και υλοποιούν όλα τα στάδια του συνεδρίου από τα workshops μέχρι το πρόγραμμα. Η θεματική ποικίλλει από επιχειρηματικότητα και προγραμματισμό μέχρι ανακύκλωση και ψυχολογία. Οι μαθητές της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, στο πλαίσιο των καλών πρακτικών  και της προώθησης της αειφορίας, εκπροσώπησαν το Ίδρυμα με τα παρακάτω περιβαλλοντικά workshops:

• Greenest Countries: Ελεάνα Γιαννούλα και Νικόλας Κατσαρός
  • The 3Rs: Ειρήνη ΚαλαΪτζίδου και Άγγελος Μαμόπουλος