Σε συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ για το κρασί συμμετείχαν στελέχη της ΑΓΣ
17. 05. 2022

Στο Kick off meeting for Erasmus+ Wine project, το οποίο διεξήχθη στις αρχές Μαΐου στο Klosterneuburg της Αυστρίας, συμμετείχαν οι γεωπόνοι της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Γιάννης Γκατζώλης και Κωνσταντίνος Ζουκίδης.

Τα δύο στελέχη εκπροσώπησαν την Επαγγελματική Εκπαίδευση της Σχολής στο πλαίσιο των ανταλλαγών επιστημόνων του προγράμματος Erasmus+. Ο κ. Ζουκίδης έκανε εισήγηση παρουσιάζοντας τις εκπαιδευτικές βαθμίδες του Ιδρύματος, δίνοντας ιδιαίτερο βάρος στην αμπελουργία.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, τον Οκτώβριο, η Σχολή θα φιλοξενήσει δύο καθηγητές και τέσσερις σπουδαστές από Ισπανία, Ιταλία, Σλοβακία, Ρουμανία και Αυστρία. Εκ μέρους της Σχολής θα συμμετάσχουν τέσσερις σπουδαστές του ΙΕΚ (ειδικότητα Αμπελουργία και Οινολογία) και δύο καθηγητές της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης.

Σε συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ για το κρασί συμμετείχαν στελέχη της ΑΓΣ