Τελετή αποφοίτησης των σπουδαστών της Ακαδημίας Σίτου «Μέλισσα Κίκιζας»
17. 05. 2019

Την Πέμπτη 16 Μαΐου πραγματοποιήθηκε η τρίτη -κατά σειρά- τελετή αποφοίτησης των σπουδαστών της Ακαδημίας Σίτου «Μέλισσα Κίκιζας», το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της οποίας συνδιαμορφώνεται σε συνεργασία με την Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με χαιρετισμό του διευθύνοντος συμβούλου της «ΜΕΛΙΣΣΑ» Αλέξανδρου Γ. Κίκιζα. Επίσης, μίλησαν και άλλα στελέχη της επιχείρησης που ανέλυσαν όλη την λειτουργία για τη δημιουργία ενός ποιοτικού προϊόντος σύμφωνα με όλες τις τελευταίες εξελίξεις όπως η γεωργία ακριβείας. Στην τελετή αποφοίτησης την Σχολή εκπροσώπησαν ο διευθυντής της Σχολής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Δρ. Ευάγγελος Βέργος, ο επικεφαλής της φυτικής παραγωγής της Σχολής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Γιάννης Γκατζώλης και η υπεύθυνη εταιρικών σχέσεων, Δώρα Αναστασιάδου.

Να σημειωθεί ότι το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ακαδημίας Σίτου αποτελείται από μια σειρά πέντε σεμιναρίων, στα οποία αναπτύσσονται, διδάσκονται και αναλύονται: Εδαφοληψία / Λίπανση / Πιστοποιημένος σπόρος / Κ.Α.Π. / Ορθές γεωργικές πρακτικές / Κλιματικές αλλαγές / Γεωργία ακριβείας / Αμειψισπορά / Ποιοτικές απαιτήσεις της βιομηχανίας / Ασθένειες καλλιεργειών / Φυτοπροστασία / Ορθή λειτουργία γεωργικών μηχανημάτων / Μέσα ατομικής προστασίας / Συγκομιδή / Αποθήκευση – απεντόμωση / Κοστολόγηση.

Τελετή αποφοίτησης των σπουδαστών της Ακαδημίας Σίτου «Μέλισσα Κίκιζας»