Μαθητές της Σχολής σε workshop μετάφρασης της Ε.Ε.
19. 11. 2023

Συνολικά 21 μαθητές της Β΄ τάξης Γενικού Λυκείου έλαβαν μέρος σε workshop που διοργανώθηκε από τη Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Συμμετείχαν σχολεία από διάφορα μέρη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και επικεντρώθηκε στην πολυγλωσσία και τις ευκαιρίες που προσφέρει η εκμάθηση ξένων γλωσσών. Οι μαθητές της Σχολής αρχικά παρακολούθησαν ομιλία από τον γλωσσολόγο και μεταφραστή, Ιωάννη Οικονόμου, ο οποίος μιλάει 32 γλώσσες. Στη συνέχεια, χωρίστηκαν σε ομάδες και συνομίλησαν με επαγγελματίες μεταφραστές που εργάζονται για την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, οι οποίοι μοιράστηκαν το πάθος τους για τις γλώσσες και τις εμπειρίες τους, ενώ απάντησαν και σε ερωτήσεις των μαθητών που σχετίζονταν με την εκμάθηση γλωσσών και τις επαγγελματικές προοπτικές που προσφέρει.