Ολοκληρώθηκε ο πρώτος κύκλος εκπαιδευτικού προγράμματος σε συνεργασία με την Μπάρμπα Στάθης
22. 10. 2019

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος κύκλος εκπαιδευτικού προγράμματος σε συνεργασία με την «Μπάρμπα Στάθης». Το πρόγραμμα, το οποίο υλοποιείται από τα στελέχη της Σχολής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης ΑΓΣ σε στενή συνεργασία με τη Γεωπονική Διεύθυνση της εταιρείας, φέρει τον τίτλο: «Η επίδραση της σύγχρονης τεχνολογίας στην ορθή διαχείριση φυσικών πόρων για την αειφορική παραγωγή κηπευτικών».

Η βιωματική εκπαίδευση ξεκίνησε τον Οκτώβριο και στις 22 του ίδιου μήνα ολοκληρώθηκε ο πρώτος κύκλος με ειδική εκδήλωση κατά τη διάρκεια της οποίας επιδόθηκαν οι βεβαιώσεις στους συμμετέχοντες. Συνολικά, το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί σε πέντε εκπαιδευτικούς κύκλους στις περιοχές της Ν. Απολλωνίας Θεσσαλονίκης, του Κιλκίς, των Γιαννιτσών, της Λάρισας και της Φλώρινας. Κατά τη διάρκειά του θα δοθεί έμφαση σε θέματα ορθής διαχείρισης φυσικών πόρων και στη χρήση σύγχρονης και ευφυούς τεχνολογίας πρόβλεψης αγρομετεωρολογικών παραμέτρων.