Σε συνέδριο πληροφορικής, μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη
18. 04. 2024

Στο πλαίσιο του 16ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη, δημιούργησαν και παρουσίασαν εργασίες που σχετίζονται με την επιστήμη της πληροφορικής. Επέλεξαν θέματα του ενδιαφέροντός τους, συνέλεξαν πληροφορίες, σχεδίασαν και κατασκεύασαν τις δημιουργίες τους, έγραψαν τις εισηγήσεις των εργασιών τους και τέλος παρουσίασαν τη δουλειά τους ενώπιον επιτροπής στο ΝΟΗΣΙΣ.

Συγκεκριμένα, συμμετείχαν οι:

• Φοίβη Μυλωνά (με την εργασία Ginkgo Valley - Game Development)
  • Δημήτρης Γεωργίου και Γιώργος Εγγλέζος (με την εργασία Listify - Application)
  • Μιράντα Γεωργίου, Σμαράγδα Γιάννου, Κωνσταντίνος Κιούσης, Ιάσων Ιωαννίδης, Κωνσταντίνος Κοσμίδης (με την εργασία Study Buddy - Website)

Τα παιδιά που συμμετείχαν διακατέχονται από εξαιρετικές δεξιότητες σχεδιασμού, δημιουργίας, προγραμματισμού, επίλυσης προβλημάτων, κατασκευής και χρήσης εφαρμογών και συσκευών πληροφορικής. Μέσα από τη δουλειά τους απέκτησαν εξειδικευμένες γνώσεις και γνώρισαν τη σύνθετη διαδικασία συμμετοχής σε ένα επιστημονικό συνέδριο.