Στο Δημοτικό ο ομότιμος καθηγητής Γ. Τσιάκαλος για την παγκόσμια ημέρα για τα δικαιώματα του παιδιού
20. 11. 2018

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα για τα δικαιώματα του παιδιού οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε'2 και της ΣΤ' τάξης υποδέχθηκαν τον ομότιμο καθηγητή του Παιδαγωγικού Τμήματος του ΑΠΘ, Γιώργο Τσιάκαλο. Συζήτησε με τα παιδιά για τα δικαιώματά τους και για την ιστορία της καθιέρωσής τους. Ξεχωριστή αναφορά έγινε στον γνωστό παιδαγωγό Γιάνους Κόρτσκακ, ο οποίος αφιέρωσε τη ζωή του στην υπεράσπιση των παιδιών σε κίνδυνο και του οποίου το έργο αποτέλεσε τη βάση της Διεθνούς Σύμβασης για τα δικαιώματα του παιδιού. Τέλος, επισκέφθηκε τα τμήματα της Α' τάξης και συζήτησε με τα παιδιά για τα δικαιώματά τους, με αφορμή το βιβλίο " Ένας καλύτερος κόσμος - Τα δικαιώματα του παιδιού", το οποίο δόθηκε στους μαθητές και τις μαθήτριες με τη συνδρομή της βιβλιοθήκης "Δημήτρης & Αλίκη Περρωτή".