«Αμερικανική Γεωργική Σχολή - Joice Loch - Biennale: Άγνωστες Στάσεις Ζωής και Τέχνης»
17. 02. 2020

Πτυχές της καλλιτεχνικής έρευνας, της επιμελητικής πρακτικής και της διαχείρισης του αρχειακού υλικού της ΑΓΣ, μέσα από πρωτότυπα σχέδια, επιστολές, έγγραφα και εικονογραφικά μοτίβα, παρουσιάστηκαν το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου σε εκδήλωση με τίτλο «Αμερικανική Γεωργική Σχολή-Joice Loch-Biennale: Άγνωστες Στάσεις Ζωής και Τέχνης», στο πλαίσιο της 7ης Μπιενάλε Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης.

Το πλούσιο αρχειακό υλικό και συγκεκριμένα, η ιστορία της Σχολής Θηλέων και το έργο ζωής της Joice Loch, η οποία από τη δεκαετία του 1920 και έπειτα αναβίωσε στην Ουρανούπολη Χαλκιδικής την τέχνη της ύφανσης χαλιών με φυσικές βαφές στους πρόσφυγες της Μικράς Ασίας, ενέπνευσε το καλλιτεχνικό δίδυμο Kalos&Klio και το έργο του «Επί Τάπητος–Υφάνσεις Δημοκρατίας».

Το υφαντό των Kalos&Klio με τίτλο "Happiness" είναι το μοναδικό της έκθεσης που συνοδεύεται από επεξηγηματικό κείμενο (φωτογραφίες, επιστολές και μικρά δείγματα υφαντικής) με την υπογραφή της Προϊσταμένης Βιβλιοθηκών και Ιστορικού Αρχείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Δαμιάνας Κουτσομίχα. Η εκδήλωση, η οποία πραγματοποιήθηκε στο χώρο του μουσείου στη ΔΕΘ (Αμφιθέατρο «Ξανθίππη Χόιπελ») και ήταν ανοιχτή στο κοινό, άρχισε με ένα σύντομο χαιρετισμό της Διευθύντριας του Κέντρου Σύγχρονης Τέχνης, Συραγώ Τσιάρα. Ακολούθησε ο χαιρετισμός του Προέδρου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, Δρ. Πάνου Κανέλλη, τον οποίο διάβασε η Dean του τμήματος Student Services, Εύα Κανέλλη.

Στην εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παρουσίασή της, η Προϊσταμένη της Βιβλιοθήκης «Δημήτρης και Αλίκη Περρωτή» Δαμιάνα Κουτσομίχα, αναφέρθηκε στη ζωή και την πορεία της Joice Loch και τη σύνδεσή της με την Αμερικανική Γεωργική Σχολή. Ακολούθησαν η εισήγηση του καλλιτεχνικού διδύμου Kalos&Klio με τίτλο: «Επί Τάπητος-Υφάνσεις Δημοκρατίας: Από το Τοπικό στο Παγκόσμιο» καθώς και η εισήγηση του συνεπιμελητή της 7ης Μπιενάλε Παναγή Κουτσοκώστα.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την εισήγηση της καθηγήτριας του Γυμνασίου «Χασιώτη», Ελένη Βουκλουτζή  με τίτλο: «Η Αμερικανική Γεωργική Σχολή και ο Αργαλειός στην Εκπαίδευση Σήμερα». Υπογράμμισε ότι η ζωή της Joice Loch αποτέλεσε πηγή έμπνευσης που οδήγησε στον σχεδιασμό, τη δημιουργία και την εφαρμογή μιας σειράς από σχέδια μαθημάτων που παρουσιάστηκαν στα σχολεία της ΑΓΣ και συνδυάζουν τις φυσικές επιστήμες, την τεχνολογία, τη μηχανική και τα μαθηματικά με την τέχνη, γνωστές στην εκπαιδευτική κοινότητα με το ακρωνύμιο STEAM.