Βιωματικά εργαστήρια Φυσικών Επιστημών και Περιβάλλοντος στο Γυμνάσιο Χασιώτη
26. 02. 2021

Σημαντικό μέρος του υποχρεωτικού προγράμματος του Γυμνασίου Χασιώτη αποτελεί το βιωματικό πρόγραμμα Φυσικών Επιστημών και Περιβάλλοντος. Τα εργαστήρια περιλαμβάνουν βιωματικές δραστηριότητες σχετικές με την ύλη των μαθημάτων του Γυμνασίου, καθώς και θέματα που συνδέονται με το εκπαιδευτικό αγρόκτημα της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και το φυσικό περιβάλλον γενικότερα.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές πραγματοποιούν πειράματα και δραστηριότητες που στοχεύουν στην κατανόηση του φυσικού κόσμου, την εμβάθυνση της διδακτέας ύλης, την αναγνώριση της άρρηκτης σχέσης μεταξύ της επιστήμης, των τεχνολογικών εξελίξεων και της ποιότητας της ζωής και την καλλιέργεια ενδιαφέροντος για τις φυσικές επιστήμες.

Εφαρμόζεται η βιωματική και ομαδοσυνεργατική προσέγγιση της διδασκαλίας και μάθησης των φυσικών επιστημών. Οι μαθητές ασκούνται στην επιστημονική μέθοδο αξιοποιώντας τα εργαστήρια του Γυμνασίου και του ευρύτερου campus. Επίσης, ενισχύεται και υποστηρίζεται η συμμετοχή των παιδιών σε εθνικούς διαγωνισμούς φυσικών επιστημών.

Βιωματικά εργαστήρια Φυσικών Επιστημών και Περιβάλλοντος στο Γυμνάσιο Χασιώτη