Δράσεις στήριξης μαθητών και γονέων από το Student Services Center
26. 02. 2021

Δύο σημαντικές διαδικτυακές εκδηλώσεις διοργάνωσαν τα στελέχη του τμήματος Student Services και του προγράμματος Arcadia. Η πρώτη αφορούσε τη διαχείριση πένθους και η δεύτερη την επαφή με τους εφήβους.

Η πρώτη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 23 Φεβρουαρίου με τίτλο «Διαχείριση πένθους» και με τη συμμετοχή του καταξιωμένου ψυχιάτρου παιδιών, εφήβων και οικογενειών, Δρ. Αλέξη Λάππα. Συμμετείχαν στελέχη του οικοτροφείου, δάσκαλοι και καθηγητές (δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο), εργαζόμενοι στο Student Services, καθώς και το προσωπικό του προγράμματος Arcadia. Κατά τη διάρκειά του, ακούστηκαν και ανταλλάχθηκαν απόψεις και τεχνικές σχετικά με τη διαχείριση ενός δυσάρεστου νέου, όπως είναι ο θάνατος αγαπημένου ανθρώπου και με ποια διαδικασία γίνεται η αναγγελία του σε κάποιον μαθητή. Ειπώθηκε πόσο σημαντική είναι η συνεργασία δομών του ιδρύματος, ώστε η αναγγελία να γίνει με τον σωστό και ενδεδειγμένο τρόπο.

Στη δεύτερη εκδήλωση με τίτλο «Συναντώντας τους εφήβους μέσα στην πανδημία» συμμετείχαν οι γονείς του Γενικού και του Επαγγελματικού Λυκείου της ΑΓΣ. Κατά τη διάρκειά της, αναπτύχθηκε γόνιμος διάλογος σχετικά με τα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί στο οικογενειακό περιβάλλον εξαιτίας της πανδημίας και της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και κατατέθηκαν συγκεκριμένες λύσεις και προτάσεις διαχείρισης της κατάστασης.

Δράσεις στήριξης μαθητών και γονέων από το Student Services Center