Επιδεικτικός ψεκασμός με drone για τους μαθητές του ΕΠΑΛ
10. 11. 2022

Στο πλαίσιο της συνεργασίας του Perrotis College με τις υπόλοιπες εκπαιδευτικές βαθμίδες της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, έγινε επίδειξη και ψεκασμός με βιολογικό σκεύασμα στον αγρό με τα χειμερινά λαχανικά που καλλιεργεί το  Επαγγελματικό Λύκειο.

Οι μαθητές και οι καθηγητές ενημερώθηκαν από τον καθηγητή του Perrotis College Δρ. Αθανάσιο Γκέρτση για τα πλεονεκτήματα των ψεκαστικών ΣΜηΕΑ (Συστήματα Μη Επανδρωμένων Αεροσκαφών) πιο γνωστά ως drones και εντυπωσιάστηκαν από την ταχύτητα, τις χαμηλές δόσεις εισροών και τη χρησιμότητα τους στην αειφορική διαχείριση καλλιεργειών. Οι ψεκασμοί και οι ενημερώσεις θα συνεχιστούν και στο μέλλον σε άλλες καλλιέργειες.