Σε διαγωνισμό κτηνοτροφίας και οινογευσιγνωσίας μαθητές και σπουδαστές της ΑΓΣ
09. 03. 2023

Δύο μαθητές του Επαγγελματικού Λυκείου, ένας του Γενικού Λυκείου και ένας σπουδαστής του Ι.ΙΕΚ, ταξίδεψαν στο Παρίσι για να συμμετάσχουν στο “Young People's Animal Judging competition and Wine Tasting Competition by young professionals”, με συνοδό την καθηγήτρια Ντ. Χρυσοχοΐδου.

Δύο από αυτούς αξιολογήθηκαν σε τέσσερις κατηγορίες αγελάδων και οι άλλοι δύο σε κρασιά της Γαλλίας. Σε ό,τι αφορά τον διαγωνισμό κτηνοτροφίας, ο Πέτρος Κατρακούλης κατέλαβε την 19η θέση και ο Βασίλης Γουζέλης την 40η. Σε εκείνον της οινογευσιγνωσίας ο Γιώργος Χαραλαμπίδης κατετάγη 8ος (ήταν ο νεότερος διαγωνιζόμενος) και η Ιωάννα Αβδανά 9η.

Η προετοιμασία των μαθητών της ΑΓΣ έγινε από τους καθηγητές Γιάννη Γκατζώλη (για το κρασί) και Στράτο Σουγλή (για την κτηνοτροφία).