Ο ιδρυτής του περιοδικού «Παράλλαξη» στο Γυμνάσιο Χασιώτη για το πρωτοποριακό πρόγραμμα «Career & Learning Academy»
05. 12. 2019

Στους μαθητές της Α’ τάξης του Γυμνασίου Χασιώτη μίλησε ο ιδρυτής του ιστορικού περιοδικού «Παράλλαξη», Γιώργος Τούλας, στο πλαίσιο τόσο του πρωτοποριακού προγράμματος «Career & Learning Academy», όσο και του εγχειρήματος έκδοσης σχολικής εφημερίδας που βρίσκεται σε εξέλιξη.

Παρουσίασε την 30χρονη πορεία της «Παράλλαξης» και έδωσε χρήσιμες και χρηστικές συμβουλές στους μαθητές για τον τρόπο έκδοσης και λειτουργίας μιας εφημερίδας/περιοδικού. Στη συνέχεια, απάντησε σε όλες τις ενδιαφέρουσες ερωτήσεις των μαθητών. Η συνάντηση φιλοξενήθηκε στο Learning Commons της Βιβλιοθήκης "Δημήτρης & Αλίκη Περρωτή" της ΑΓΣ.

Να σημειωθεί ότι λίγες μέρες νωρίτερα, οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον φωτογράφο Γιώργο Κατσαντώνη για τον τρόπο λήψης φωτογραφιών που πλαισιώνουν δημοσιογραφικό κείμενο σε εφημερίδα. Σύντομα, στο ίδιο πλαίσιο, θα επισκεφτεί τους μαθητές ο εμπορικός διευθυντής της οικονομικής e-εφημερίδας "Voria.gr" κ. Θεόδωρος Κωστικιάδης.

Το μοναδικό πρόγραμμα βιωματικής εκπαίδευσης και επαγγελματικού προσανατολισμού «Career & Learning Academy» βοηθά τους μαθητές να αποκτήσουν τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες για να επιλέξουν επαγγελματικούς δρόμους που τους ταιριάζουν. Παράλληλα, η συμμετοχή τους σε projects που σχετίζονται με την καθημερινή ζωή και ειδικότερα με τον κόσμο της εργασίας και των επιχειρήσεων, ενισχύει το ενδιαφέρον τους για τον κόσμο των επιστημών και το κίνητρο για μάθηση. Στις επόμενες τάξεις του Γυμνασίου Χασιώτη, το πρόγραμμα θα συνεχίσει αγγίζοντας και άλλους τομείς επαγγελμάτων, ανάλογα πάντα και με τα προσωπικά ενδιαφέροντα των μαθητών.