Δράσεις του Παιδικού Σταθμού, του English House και του Δημοτικού Σχολείου με επίκεντρο το περιβάλλον
17. 05. 2019
Τα Φυλλαράκια του Παιδικού Σταθμού διοργάνωσαν το δεύτερο βιωματικό εργαστήρι γονέων – παιδιών, ενώ οι μαθητές της Α’ τάξης του Δημοτικού παρουσίασαν στους μαθητές του Νηπιαγωγείου διαδραστική θεατρική παράσταση στην αγγλική γλώσσα.

Ενισχύοντας ακόμη περισσότερο τη συνεργασία με τους γονείς και δίνοντας την ευκαιρία να απολαύσουν από κοινού μια υπέροχη βιωματική δράση, εν ώρα σχολικού προγράμματος, πραγματοποιήθηκε στις 14 και 15 Μαΐου το Β’ βιωματικό εργαστήρι γονέων-παιδιών για τα "Φυλλαράκια".

Παιδιά και γονείς είχαν τη δυνατότητα να κατασκευάσουν φωλιές πουλιών με φυσικά υλικά τα οποία συνέλλεξαν από τους περιβάλλοντες χώρους του campus και να περπατήσουν μέχρι το δασάκι της Σχολής απολαμβάνοντας τις μυρωδιές και τα ακούσματα της άνοιξης. Εκεί τοποθέτησαν τις αυτοσχέδιες φωλιές πουλιών εμπλουτίζοντάς τες πρώτα με αρκετή τροφή για τους ιπτάμενους φίλους της Σχολής.

Στις 16 Μαΐου, οι μαθητές της Α’ τάξης του Δημοτικού υποδέχτηκαν τους μαθητές του Νηπιαγωγείου στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δημοτικού Σχολείου, όπου παρακολούθησαν αγγλόφωνη διαδραστική παράσταση της Polkadot Productions, "Thumbelina and her animal friends".

Η παράσταση βασίζεται στο γνωστό παραμύθι του Hans Christian Andersen με ηρωίδα την μικροσκοπική Thumbelina αλλά φέρνει σύγχρονα μηνύματα για το περιβάλλον και τη ευθύνη των πολιτών προς αυτό. Με το σύνθημα “Little hands, big help” τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν και να προτείνουν λύσεις για το περιβάλλον, συμμετέχοντας ενεργά ώστε να βοηθήσουν την Thumbelina και τους φίλους της.