Σεμινάριο σε συνεργασία με τη Σχολή Επαγγελμάτων Κρέατος
22. 11. 2019

Εξειδικευμένο σεμινάριο σχετικά με την ευζωία των ζώων, την ποιότητα κρέατος και την ασφάλεια εργασίας σε πτηνοσφαγείο πραγματοποιήθηκε στο campus, στο πλαίσιο της συνεργασίας της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής με τη Σχολή Επαγγελμάτων Κρέατος του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.

Το διήμερο σεμινάριο (20 και 21 Νοεμβρίου) παρακολούθησαν μαθητές του Επαγγελματικού Λυκείου και σπουδαστές του Ι.ΙΕΚ της Σχολής, των ειδικοτήτων Τυποποίησης Προϊόντων και Διαχείρισης Γεωργοκτηνοτροφικών Εκμεταλλεύσεων, οι οποίοι πραγματοποίησαν τη σφαγή και τυποποίηση γαλόπουλων της περιόδου της Γιορτής των Ευχαριστιών (Thanksgiving) στο πλαίσιο της βιωματικής εκπαίδευσής τους.

Για τους συμμετέχοντες εκδόθηκε κοινό Πιστοποιητικό Παρακολούθησης από τη Σχολή Επαγγελμάτων Κρέατος και το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης 2 της ΑΓΣ.

Σεμινάριο σε συνεργασία με τη Σχολή Επαγγελμάτων Κρέατος