Για την οπαδική βία ενημερώθηκαν μαθητές του Δημοτικού
22. 02. 2024

Από το στέλεχος του τμήματος Προστασίας Ανηλίκων της Ασφάλειας Θεσσαλονίκης, Παναγιώτη Αγγελίδη, ενημερώθηκαν οι μαθητές της Στ’ Δημοτικού για το επίκαιρο και σημαντικό θέμα της οπαδικής βίας. Όπως είπε ο Αστυνόμος Β’, είναι ένα φαινόμενο που παρατηρείται στα γήπεδα και στους δρόμους και αφορά τη βίαιη συμπεριφορά οπαδών ομάδων προς άλλους οπαδούς, αθλητές ή αστυνομικούς. Τόνισε ότι η βία δεν είναι λύση, αντιθέτως δημιουργεί μόνο προβλήματα. Μεταξύ άλλων κάλεσε τους μικρούς μαθητές να απέχουν από φαινόμενα βίας, να μην συμμετέχουν σε επεισόδια και να συζητούν με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς τους.