Χορός κάτω από τα Άστρα 2023
05. 07. 2023

Το Πρόγραμμα Υποτροφιών της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και του Perrotis College, ενίσχυσαν την Τετάρτη 5 Ιουλίου με την παρουσία τους στον ετήσιο φιλανθρωπικό «Χορό Κάτω από τα Άστρα», εκατοντάδες φίλοι και δωρητές της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Λόγω των άστατων καιρικών συνθηκών, η εξαιρετικά επιτυχημένη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο συνεδριακό κέντρο POLIS.

Τους προσκεκλημένους καλωσόρισε ο πρόεδρος του Συλλόγου Φίλων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, Πάρης Τσογκαρλίδης, ο οποίος αναφέρθηκε στην πολυετή προσφορά του Συλλόγου και ευχαρίστησε θερμά τους δωρητές της εκδήλωσης και όσους εργάστηκαν εντατικά για την επιτυχία της. Χαιρετισμό απηύθυνε το μέλος του Δ.Σ. των Εφόρων της ΑΓΣ, Θύμης Ευθυμιάδης, ο οποίος αναφέρθηκε στον μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα του Ιδρύματος και στην ολιστική και βιωματική μάθηση που προσφέρει. Στη συνέχεια, ο κ. Τσογκαρλίδης διάβασε το μήνυμα του προέδρου της ΑΓΣ, Dr. Jeff Lansdale, ο οποίος απουσίασε από την εκδήλωση λόγω προγραμματισμένου ταξιδιού του στην Αμερική. «Σας ευχαριστούμε πολύ που είστε εδώ και στηρίζετε τους σκοπούς της Σχολής. Να θυμάστε πως η βοήθειά σας αλλάζει μια ζωή, γιατί κάθε υποτροφία που δίνεται σε μαθητή της Σχολής αλλάζει τη ζωή του. Θέλω επίσης να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σύλλογο Φίλων Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και στην Εθελοντική Ομάδα Κυριών GSS, τους χορηγούς μας και τέλος τους Εφόρους που στηρίζουν έμπρακτα την αποψινή βραδιά», ανέφερε στο γραπτό μήνυμά του ο Dr. Lansdale.

Από την πλευρά της, η πρόεδρος της Εθελοντικής Ομάδας Κυριών GSS, Μαριαντίνα Ιερισσιώτου, αναφέρθηκε στη σημασία του εθελοντισμού και τις πρωτοβουλίες που αναλαμβάνουν τα μέλη της Ομάδας. Τη φιλανθρωπική εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης της ΝΔ, Κωνσταντίνος Γκιουλέκας, η αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλονίκης, Βούλα Πατουλίδου, οι δήμαρχοι Θέρμης και Πυλαίας-Χορτιάτη, Θεόδωρος Παπαδόπουλος και Ιγνάτιος Καϊτετζίδης (αντίστοιχα), ο αντιπεριφερειάρχης Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος Κεντρικής Μακεδονίας, Κωνσταντίνος Γιουτίκας, η αντιπεριφερειάρχης Δημόσιας Υγείας και Κοιν. Αλληλεγγύης Κεντρικής Μακεδονίας, Μελίνα - Μαρία Δερμεντζοπούλου και η αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Τουρισμού Θεσσαλονίκης, Μαρία Καραγιάννη.