«Μουσείο»… αφής από τους μαθητές της Β’ Δημοτικού
27. 02. 2023

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Μες στο μουσείο», οι μαθητές της Β’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου προσέγγισαν την έννοια της προσβασιμότητας στα μουσεία. Σε συνεργασία με την αρχιτέκτονα του σχολείου, Χρύσα Πολύζου κατασκεύασαν… Μουσείο Αφής. Συγκεκριμένα, δημιούργησαν Αφρικάνικες μάσκες, προσωπεία, ναούς, τον κύκλο ζωής της πεταλούδας και της μέλισσας και άλλα εκθέματα, τα οποία τα συνοδεύουν λεζάντες σε γραφή Braille. Να σημειωθεί ότι το μεγαλύτερο έκθεμα τους είναι τα «κόκαλα» ενός Βαρυόνυχα, τα οποία ανακάλυψαν τα παιδιά στην ανασκαφή που πραγματοποίησαν στο μάθημα του STEM.