Reunion τάξης 1999
04. 11. 2019

Τη χαρά να καθίσουν και πάλι στα θρανία της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, να περιηγηθούν στους χώρους της, να δουν πόσο έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια και να συνομιλήσουν τόσο με συμμαθητές όσο και με παλιούς καθηγητές τους, είχαν οι απόφοιτοι των λυκείων του 1999, οι οποίοι έκαναν reunion στη Σχολή.

Την Κυριακή 3 Νοεμβρίου, οι παλιοί συμμαθητές πέρασαν και πάλι την πύλη της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Αρχικά, συγκεντρώθηκαν στον γνώριμο σε αυτούς χώρο του James Hall, όπου τους καλωσόρισε θερμά ο πρόεδρος της ΑΓΣ & Perrotis College, Δρ. Πάνος Κανέλλης. Τους παρουσίασε –εν συντομία- όλα όσα έχουν αλλάξει στο εκπαιδευτικό ίδρυμα από τη στιγμή της αποφοίτησής τους έως σήμερα. Στο χαιρετισμό τους οι διευθυντές του Γενικού Λυκείου και του Επαγγελματικού Λυκείου, Πάρης Πετράς και Απόστολος Βουρκούδης αντίστοιχα, ενημέρωσαν τους παλιούς μαθητές για τις νέες εκπαιδευτικές δομές και τις μεγάλες εκπαιδευτικές επιτυχίες που συνεχίζει να καταγράφει η Σχολή. Ακολούθησε ξενάγησή τους στο campus και φωτογράφιση στα σκαλοπάτια του Princeton, στα οποία είχαν σταθεί πριν από 20 χρόνια στην τελετή αποφοίτησή τους.

To reunion διοργανώθηκε από το Γραφείο Αποφοίτων που στοχεύει στην ενδυνάμωση των σχέσεων των αποφοίτων τόσο με το σχολείο στο οποίο φοιτούσαν όσο και της μεταξύ τους σχέσης και δικτύωσης. Οι δεσμοί αλληλεγγύης σε μία κοινότητα ανθρώπων όπως αυτής της Σχολής, αποτελούν ένα ισχυρό εφόδιο κυρίως στα πρώτα βήματα των αποφοίτων στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία όπως και στη μετέπειτα προσωπική τους πορεία. Το Γραφείο Αποφοίτων φιλοδοξεί να ενθαρρύνει τις επαγγελματικές αλλά και κοινωνικές σχέσεις των μελών του αλλά και να διατηρήσει δια βίου τη σχέση των αποφοίτων με το ίδιο το ίδρυμα. Μέσω της ιστοσελίδας της Σχολής www.afs.edu.gr ο απόφοιτος μπορεί να:

• Ενημερώνεται για θέσεις εργασίας
  • Ενημερώνεται για εκδηλώσεις, σεμινάρια, ημερίδες
  • Ενημερώνεται για τις πρόσφατες εξελίξεις και τα νέα της Σχολής
  • Ανανεώνει, καταχωρώντας το email του, τα στοιχεία επικοινωνίας του στη βάση δεδομένων των αποφοίτων που διατηρεί το Γραφείο Αποφοίτων
  • Αναζητά παλαιούς συμφοιτητές και καθηγητές του

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην Υπεύθυνη του Γραφείου Αποφοίτων κα Λίλα Ζήζουλα μέσω email στο alumni@afs.edu.gr

Reunion τάξης 1999