Δράσεις του προγράμματος Εναλλακτικού Τουρισμού στο πλαίσιο της «Νέας Γεωργίας για τη Νέα Γενιά»
12. 06. 2020

Εναλλακτικές τουριστικές εγκαταστάσεις στην Όσσα Θεσσαλονίκης και το Μέτσοβο Ιωαννίνων επισκέφτηκαν οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα του Εναλλακτικού Τουρισμού, το οποίο υλοποιείται στο πλαίσιο της «Νέας Γεωργίας για τη Νέα Γενιά» και χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Συγκεκριμένα, επισκέφθηκαν το εναλλακτικό αγρόκτημα «Φάρμα Μετσόβου» όπου παράγεται το υπέροχο και σπάνιο γάλα γαϊδούρας και πολλά άλλα προϊόντα όπως καλλυντικά αλλά και χυλοπίτες, κριθαράκι, κ.α..  Είχαν την ευκαιρία να μαγειρέψουν με παραδοσιακό τρόπο παλιές, τοπικές συνταγές με τα προϊόντα της φάρμας.

Στην Όσσα Θεσσαλονίκης περιηγήθηκαν στον οικισμό και ξεναγήθηκαν στους επισκέψιμους χώρους που έχει δημιουργήσει και λειτουργεί ο Σύλλογος Οσσαίων, όπως η Λαογραφική Συλλογή, το Παλαιό Τσαγκαράδικο και το Παλαιό Παντοπωλείο, όπου γεύθηκαν κεράσια Όσσας, ένα προϊόν υψηλής ποιότητας και αξίας που παράγεται στο χωριό. Η ομάδα συνέχισε την περιήγησή της με την επίσκεψη στο εργαστήρι-εκθετήριο χειροποίητων ζυμαρικών «Το ζυμαράκι», όπου ενημερώθηκαν από τον Παντελή και την Κυριακή Μούρτζιου για τη λειτουργία του εργαστηρίου και τα παραγόμενα προϊόντα του, ενώ συζήτησαν τις δυνατότητες παραγωγής και προώθησης νέων σκευασμάτων με αρωματικές πρώτες ύλες της ελληνικής γης.