Ημερίδα για την αγροτική εκπαίδευση στην Ελλάδα και την παραγωγική ανασυγκρότηση την περίοδο της κρίσης
29. 09. 2018

Με την συμμετοχή του Dean της Σχολής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης της ΑΓΣ, Δρα. Ευάγγελου Βέργου πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα ημερίδα με αντικείμενο την αγροτική εκπαίδευση στην Ελλάδα και τη διασύνδεσή της με την παραγωγική ανασυγκρότηση την περίοδο της κρίσης.

Στην εισήγησή του τόνισε ότι «η εκπαίδευση του αγρότη αποτελεί το μοχλό ανάπτυξης του αγροδιατροφικού τομέα, ο οποίος είναι το όχημα εξέλιξης της αγροτικής οικονομίας σε επίπεδο βιωσιμότητας της ανασυγκρότησης της υπαίθρου. Στηρίζεται, εκτός των άλλων, και στη βιωματική μάθηση σε ένα πλανήτη που πιέζεται από την αύξηση και τη μετακίνηση του πληθυσμού του για τη δημιουργία mega-πόλεων που θα στερήσει από τους αγρότες εκμεταλλεύσιμη καλλιεργήσιμη γη για την ασφαλή παραγωγή τροφίμων».

Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου παρουσιάσθηκαν απόψεις και καλές πρακτικές εφαρμογής βιωματικής μάθησης που στηρίζει το δυαδικό σύστημα εκπαίδευσης ως σημείο αναφοράς για το άμεσο μέλλον στην Ελλάδα. Επίσης, έγινε εκτενής συζήτηση για τη μελλοντική εφαρμογή σχεδίου από τα σχετικά σχολεία που εποπτεύει το ΥΠΕΠΘ και ΥΠΑΤ. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου μετά από πρωτοβουλία των Οικολόγων Πράσινων και με την υποστήριξη της Ελληνογερμανικής Συνέλευσης.