Για την εμπειρία του στην… Ανταρκτική μίλησε στους μαθητές ο Δρ. Ιωάννης Μπαζιώτης
14. 01. 2019

Tην Κυριακή 13 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε στη βιβλιοθήκη "Δημήτρης και Αλίκη Περρωτή", η συνάντηση της λέσχης ανάγνωσης του δευτεροβάθμιου σχολείου και του προγράμματος Αρκαδία με τον επ.καθηγητή του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Δρ. Ιωάννη Μπαζιώτη. Είναι ο πρώτος Έλληνας που συμμετείχε σε οργανωμένη αποστολή της Αμερικανικής Διαστημικής Υπηρεσίας (NASA) για τον εντοπισμό μετεωριτών. O Δρ. Μπαζιώτης βίωσε μια αξέχαστη εμπειρία, την οποία περιγράφει στο βιβλίο του «Ένας Έλληνας στην Ανταρκτική, 80 Ημέρες | Αναζητώντας μετεωρίτες με τη NASA».

Το πρωινό της Δευτέρας 14 Ιανουαρίου ο Δρ. Μπαζιώτης μίλησε σε όλους τους μαθητές κατά την πρωινή συγκέντρωση των Λυκείων. Οι μαθητές παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον την παρουσίαση και έκαναν πολλές και ενδιαφέρουσες ερωτήσεις.