Πρόγραμμα εκπαίδευσης στην παραγωγή σκληρού σίτου για τη «ΜΕΛΙΣΣΑ-ΚΙΚΙΖΑΣ»
18. 02. 2023

Ενημερωτική εκπαιδευτική συνάντηση αγροτών-συνεργατών της βιομηχανίας τροφίμων «ΜΕΛΙΣΣΑ-ΚΙΚΙΖΑΣ Α.Ε.Β.Ε. Τροφίμων» πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της ΑΓΣ.

Η συνεργασία αφορά την εκπόνηση προγράμματος επιμόρφωσης αγροτών στην Ακαδημία Σίτου που εδρεύει στις εγκαταστάσεις της εταιρείας. Στόχος του προγράμματος είναι η βελτίωση των πρακτικών καλλιέργειας και η συμβουλευτική στις διαδικασίες παραγωγής σκληρού σίτου βάσει συγκεκριμένων πρωτοκόλλων ολοκληρωμένης διαχείρισης και διασφάλισης ποιότητας - από την έναρξη μέχρι τη συγκομιδή της καλλιέργειας - με σκοπό την αποδοτικότερη παραγωγή υψηλής ποιότητας σίτου. Στο πρόγραμμα επιμόρφωσης συμμετείχαν δώδεκα παραγωγοί και δύο υπότροφοι του Ι.ΙΕΚ της Σχολής, οι οποίοι έχουν προχωρήσει σε σύναψη συμβολαιακής γεωργίας με τη «ΜΕΛΙΣΣΑ – ΚΙΚΙΖΑΣ».