Η κυκλική οικονομία στο επίκεντρο μαθητικών projects του Δημοτικού Σχολείου
27. 02. 2019

Στις 27 Φεβρουαρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου χρησιμοποιώντας τη μέθοδο project, ασχολήθηκαν με πτυχές της κυκλικής οικονομίας.

Η Α’ τάξη έκανε κομποστοποίηση χρησιμοποιώντας τον κομποστοποιητή του λαχανόκηπού και έφτιαξε τα δικά της φυσικά απορρυπαντικά χρησιμοποιώντας λεμονόκουπες και ξύδι.

Τα παιδιά της Β’ τάξης είχαν την πρώτη τους επαφή με την έννοια των φυσικών πόρων. Κάνοντας μια περιήγηση στο campus γνώρισαν τα ζώα και τα φυτά που υπάρχουν εκεί και στη συνέχεια ασχολήθηκαν με μια πληθώρα δημιουργικών δραστηριοτήτων, εμπνευσμένων από τους φυσικούς πόρους.

Η Γ’ τάξη είδε στην πράξη πώς αντικείμενα προς απόρριψη μετατρέπονται σε χρηστικά αντικείμενα της καθημερινότητας. Χρησιμοποιώντας ως πρώτη ύλη χρησιμοποιημένα τσουβάλια της Σχολής, έφτιαξαν με αυτά τσάντες. Έπειτα, με αυτοσχέδιους αργαλειούς, έφτιαξαν τα δικά τους υφαντά.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης έφτιαξαν τις δικές τους ανεμογεννήτριες και μέτρησαν το ρεύμα που παράγεται από αυτές. Τέλος δημιούργησαν μια ενημερωτική εκστρατεία με πρόταση για την ηλεκτροδότηση της Θεσσαλονίκης με εναλλακτικές μορφές ενέργειας και διαφημιστικά για την προώθηση ανεμογεννητριών και φωτοβολταϊκών.

Η Ε’ τάξη ασχολήθηκε με την επανάχρηση που γίνεται στη Σχολή, τόσο στον τομέα της ζωικής παραγωγής όσο και σε αυτόν της φυτικής και πρότειναν τρόπους με τους οποίους μπορούμε να επαναχρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας.

Τέλος, η Στ’ τάξη μεταποίησε παλιά ή κατεστραμμένα παιχνίδια, δίνοντάς τους και πάλι χρηστική αξία. Τα ολοκληρωμένα παιχνίδια συσκευάστηκαν και θα παραδοθούν σε ίδρυμα φιλοξενίας παιδιών.

Η κυκλική οικονομία στο επίκεντρο μαθητικών projects του Δημοτικού Σχολείου